Golden retrieverklubben

Resultat Open Show Ekeby 2019-04-22

Antal anmälda hundar: 64

Domare: Rikke Andersen, Kennel Golden Supreme, Danmark


BIS VUXNA

BIS VUXEN (2)

 

BIS
CH UCH DK CH(U) SE U(U)CH Inverness Golden Dalwhinnie
e. VDH J CH VDH CH Inverness Golden Black Jack
u. VDH J CH VDH CH Ginger Gold de Ria Vela
Uppf. Friederike Daniels, Tyskland
Äg. Ingrid Lundkvist, Ystad

BIS 2
Dainty’s Man Power
e. NORD UCH Dainty’s Man with a Mission
u. Dainty’s Midnight Magic
Uppf. & Äg. Filip Johnsson, Mörarp

NOVICE BIS
Sunny Delight’s Pure Gold
Uppf. Åsa Cederlund, Eldsberga
Äg. Agneta Hafström, Malmö

 

Bästa hane - vuxna
1. Dainty’s Man Power
2. C.I.E. EE&LT&LV CH NORD UCH NORDIC CH RLD N&F&A SE RALLYCH Dewmist Dawson Creek
3. Sunny Delight’s Open Heart
4. Dainty’s Major League
5. Goldfashion Baby One More Time

 Bästa tik - vuxna
1. CH UCH DK CH(U) SE U(U)CH Inverness Golden Dalwhinnie
2. Heavenly Harmony Shine a Light
3. Sunny Delight’s Pure Gold
4. Lykkefunds You Are My Sunshine
5. Sunny Delight’s Keep on Dancing


 BIS VALPAR

BIS VALP (2)

 

BIS
Sunny Delight’s Pandora
e. Salandatterra Maxcillian
u. SE U(U)CH Sunny Delight’s Peppy Smile
Uppf. & Äg. Åsa Cederlund , Eldsberga

BIS 2
Glenriska Listen to Your Heart
e. C.I.B. & C.I.E. EE CH FI UCH FI V-10 Terra Antyda Sani New Prince of Heart
u. CH UCH DK CH(U) SE U(U)CH Inverness Golden Dalwhinnie
Uppf. & Äg. Ingrid Lundkvist, Ystad

 

Bästa hanvalp
1. Glenriska Listen to You Heart
2. Dewmist Danzando
3. Sunny Delight’s Captain Crispy
4. Heavenly Harmony Handsome Hero
5. Golden Kings Stream Spanish Glow

Bästa tikvalp
1. Sunny Delight’s Pandora
2. Sågebackens Did I Tell You
3. Festival’s Marilyn Monroe


Bästa Uppfödargrupp
Kennel Sunny Delight’s


Bästa Brace
Golden Kings Stream Spanish Glow + Golden Kings Stream Spanish Moon
Uppf. Marie Andersson, Höllviken
Äg. Camilla Von Gertten, Vellinge & Uppf.

OPEN SHOW 21 SEPTEMBER


Domare: Ingela Påsse van Reis, kennel Fragrance’s

Utställningsansvarig

 Lotta C

Charlotte Carping 
Tfn: +46-46-25 53 14
Mobil: +46-702-45 60 10
E-post: 
utstallning@skane.goldenklubben.se

GRK Open Show 2019

4 maj Halland
Domare: Åsa Cederlund, Sunny Delight’s
Länk till sektionens hemsida: http://halland.goldenklubben.se

11 maj Skaraborg/Älvsborg
Domare: Lena Ohlsson, Spin Tail’s
Länk till sektionens hemsida: http://skaraborg.goldenklubben.se

18 maj Uppland
Domare: Kerstin Eklund, Silkventure
Länk till sektionens hemsida: http://uppland.goldenklubben.se

16 juni Dalarna/Gävleborg
Domare: Annika Thunfors, Made My Way
Länk till sektionens hemsida: http://dalarna.goldenklubben.se

30 juni Småland/Öland
Domare: Ingrid Bergenblad, Endicott
Länk till sektionens hemsida: http://smaland.goldenklubben.se

7 juli CLUB SHOW, SUNNE
Domare: Filip Johnsson, Dainty’s (hanar) & Tina Angrell, Festival’s (tikar)
Länk till Club Show: Club Show 2019

3 augusti Norrbotten
Domare: Kristina Wikner, Cremecastle
Länk till sektionens hemsida: http://norrbotten.goldenklubben.se

18 augusti GOLDENSPECIALEN, GÅLÖ
Domare: Annika Andersson, Catchword (hanar) & Bengt Danielsson, Crusade (tikar)
Länk till Goldenspecialen: Goldenspecialen 2019

24 augusti Göteborg/Bohuslän
Domare: Caroline Darling, Boisendale
Länk till sektionens hemsida: http://goteborg.goldenklubben.se

25 augusti Jämtland/Härjedalen
Domare: Susanne Björkman, Roxanne
Länk till sektionens hemsida: http://jamtland.goldenklubben.se

1 september Medelpad/Hälsingland
Domare: Richard Vaerlien, Chamorels
Länk till sektionens hemsida: http://medelpad.goldenklubben.se

7 september Stockholm/Gotland
Domare: Malin Danielsson, Feodora’s (hanar) & Maria Sandlund, Kapplandet (tikar)
Länk till sektionens hemsida: http://stockholm.goldenklubben.se

21 september Skåne/Blekinge
Domare: Ingela Påsse van Reis, Fragrance’s
Länk till sektionens hemsida: http://skane.goldenklubben.se

26 oktober Västmanland
Domare: Solveig Eriksson, Attigården (hanar) & Bengt Källman, Cassmick (tikar)
Länk till sektionens hemsida: http://vastmanland.goldenklubben.se

e november Skaraborg/Älvsborg
Domare: Fanny Hellström de Wolfe, Heatwave
Länk till sektionens hemsida: http://skaraborg.goldenklubben.se

30 november Halland
Domare: Ingrid Bergenblad, Endicott
Länk till sektionens hemsida: http://halland.goldenklubben.se

1 december Uppland
Domare: Lena Ohlsson, Spin Tail’s (hanar) & Kerstin Persson, Poetry’s (tikar)
Länk till sektionens hemsida: http://uppland.goldenklubben.se