Golden retrieverklubben

OPEN SHOW EKEBY 13/4 INSTÄLLD!

Med anledning av Cronaviruset (Covid-19) har vi beslutat att ställa in
vår Open Show i Ekeby 13/4-20!

Vi värnar om våra medlemmar och vi vill inte bidra till en ökad smittspridning i vår region. Vi har noga följt utvecklingen den senaste tiden och har tagit detta beslutet då vi önskar att följa rekommendationer från folkhälsomyndigheten och SKK.

Vi kommer att betala tillbaka anmälningsavgiften för de som har hunnit anmäla sig.

Vi hoppas att ni har förståelse för detta beslut.
Styrelsen GRK Skåne och Blekinge

Open Show Ekeby 13 april 2020

 

INSTÄLLTlogga 48kbINSTÄLLT

Golden retrieverklubben Skåne/Blekingesektionen
hälsar er välkomna till

 OPEN SHOW

 Ekeby Ridhus, 13 april 2020


Domare

Bengt Danielsson, Kennel Crusade


OBS! Sista anmälnings- och betalningsdag är 30 mars 2020
för giltig anmälan - Anmälan är bindande

Reservation för eventuell domarändring

Anmäl gärna direkt på www.goldenklubben.se

 Anmälningsblanketter kan även postas till:
Charlotte Carping, Lutavägen 32, 245 42 Staffanstorp
eller mailas till: utstallning@skane.goldenklubben.se

Novice BIS kommer att anordnas och är öppet för
alla hundar som inte ägs eller visas av uppfödare

Upplysningar:
Charlotte Carping, tel. 070-245 60 10

 Avgifter:
180 kr för första anmälda klass, därefter 30 kr/klass

 Bg nr 812-6096
Swish 1233469004

VARMT VÄLKOMNA!

diopet

A KOPPEL_sv

 

 

Open Show 13 september

Höstens Open Show kommer att äga rum i

wide_1Wideröra den 13 septemberwide_1

Domare blir Fanny Hellström de Wolfe, kennel Heatwave

241419_223888520971284_2389423_o

Utställningsansvarig

 Lotta C

Charlotte Carping 

E-post: utstallning@skane.goldenklubben.se
Tfn: +46-46-25 53 14
Mobil: +46-702-45 60 10

GRK Open Show 2020

21 mars Ångermanland - INSTÄLLT!
Domare: Susanne Björkman, kennel Roxanne
Länk till sektionens hemsida: http://angermanland.goldenklubben.se

13 april Skåne/Blekinge - INSTÄLLT!
Domare: Bengt Danielsson, kennel Crusade
Länk till sektionens hemsida: http://skane.goldenklubben.se

2 maj Halland
Domare: Lena Pettersson, kennel Le’Pet’s
Länk till sektionens hemsida: http://halland.goldenklubben.se

2 maj Uppland
Domare: Annika Thunfors, kennel Made My Way
Länk till sektionens hemsida: http://uppland.goldenklubben.se

9 maj Skaraborg/Älvsborg
Domare: Vakant
Länk till sektionens hemsida: http://skaraborg.goldenklubben.se

13 juni Västerbotten
Domare: Richard Vaerlien, kennel Chamorels
Länk till sektionens hemsida: http://vasterbotten.goldenklubben.se

28 juni Småland/Öland
Domare: Roul Persson, kennel Delaware
Länk till sektionens hemsida: http://smaland.goldenklubben.se

5 juli Värmland
Domare: Malin Danielsson, kennel Feodora’s
Länk till sektionens hemsida: http://wermland.goldenklubben.se

1 augusti Norrbotten
Domare: Ingrid Bergenblad, kennel Endicott
Länk till sektionens hemsida: http://norrbotten.goldenklubben.se

8 augusti Medelpad/Hälsingland
Domare: Annika Thunfors, kennel Made My Way
Länk till sektionens hemsida: http://medelpad.goldenklubben.se

16 augusti GOLDENSPECIALEN, GÅLÖ
Domare: Owe Rindstrand, kennel Broadcast (hanar) & Kerstin Eklund, kennel Silkventure (tikar)
Länk till Goldenspecialen: Goldenspecialen 2020

28 augusti Göteborg/Bohuslän
Domare: Lena Widebeck, kennel Combine
Länk till sektionens hemsida: http://goteborg.goldenklubben.se

30 augusti Jämtland/Härjedalen
Domare: Charlotte Carping, kennel Chartoms
Länk till sektionens hemsida: http://jamtland.goldenklubben.se

5 september Stockholm/Gotland
Domare: Kerstin Persson, kennel Poetry’s
Länk till sektionens hemsida: http://stockholm.goldenklubben.se

13 september Skåne/Blekinge
Domare: Fanny Hellström de Wolfe, kennel Heatwave
Länk till sektionens hemsida: http://skane.goldenklubben.se

17 oktober CLUB SHOW, Hallstahammar
Domare: Julie Merrick, kennel Stormerick (hanar) & Suzi Golder, kennel Summeramba (tikar)
Länk till Club Show: Club Show 2020

8 november Skaraborg/Älvsborg
Domare: Ing-Marie Röstlund, kennel Goldteam
Länk till sektionens hemsida: http://skaraborg.goldenklubben.se

28 november Halland
Domare: Ingrid Lundkvist, kennel Glenriska
Länk till sektionens hemsida: http://halland.goldenklubben.se

29 november Uppland
Domare: Åsa Cederlund, kennel Sunny Delight’s (hanar) & Caroline Darling, kennel Boisendale (tikar)
Länk till sektionens hemsida: http://uppland.goldenklubben.se